RSS

Meslek lisesi memleket meselesi ,yök’ünde çok umrunda!

28 Oca

Sevgili Yök başkanı yine  türlü türlü deişiklikler yapcaz diye buyurmuş. (bakınız) İşin enterasan yanı ise 2009 yılında geçerli olıcakmış yeni değişiklikler.

Yok ya!
Bütün sene boyunca akılları nerdeymiş,madem ki böyle bir olay yapmak istiyorlar ,erkenden bildirirler herkes de buna göre hazırlanır.Son dakikada “bizene ulan yeni kurallar bunlar ,saymayız lan saymayız , taş üstüydü (sokak futbolu 🙂 )” diye bir harikete girmek göstermeliktir ve sadece insanların eğitim hayatlarıyla oynar.

Yine milliyetteki habere göre gitmek gerekire,şu şekilde bir paragraf var ;

 

MESLEK LİSELİ YAŞADI 
Uğur Dershaneleri ÖSS Kooridanatörü Turgay Polat, AOBP’nın aşağı çekilmesinin başarılı öğrencilerin katsayı problemine takılmadan istediği bölüme girmesinin önünü açacağını söyledi. Polat şu örneği verdi: “Bir genel lise, bir meslek lisesinden iki öğrenci düşünelim. İkisinin de ÖSS puanı 300, AOBP’si 100 tam puan olsun. Bu iki öğrenci de bilgisayar mühendisliği tercih ettiğinde normal lise öğrencisinin yerleştirme puanı (0.8 katsayı ile çarpıldığı için) 380, meslek liseli öğrencinin yerleştirme puanı ise (0.3 katsayı ile çarpıldığı için) 330 oluyor. Arada 50 puanlık bir fark oluşuyor. Ortaöğretim başarı puanının katkısı yüzde 21’den yüzde 10’a düşürülürse normal liseli öğrenci 330, meslek liseli öğrenci ise 315 puan alır ve arasındaki puan farkı 15’e düşer.” 

Yaşasın artık normal liseyle aramızda sadece 15 puan fark kaldı.Ne güzel dimi? Böyle saçmalık mı var?Teknik okul öğrencisinin mühendisliklere girerken puanı artırılıcağına,normal liseyle arasındaki fark azaltılıyor.Ayrıca sayın Polat’ın haberi yok sanırım , meslek lisesi öğrencileri öss’nin yalnızca birinci bölümüne hazırlanıyor.Uzatmak istemiyorum ama birşeyi ya tam yapın yada yok bu böyledir,şu şöyledir demeyin!

 

Reklamlar
 

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: