RSS

Okan Üniversitesi Kuluçka Merkezi ve Girişimcilik

28 Haz

proven-strategies-to-grow-your-startup

2 sene önce yazılması gerekenleri, belki doğru dürüst bir dönüş sağlarlar diye beklediğim için bugüne kadar erteledim lakin artık yazmanın vakti geldi.

Öncelikle Kuluçka Merkezi Nedir ?

Kuluçka Merkezi (Incubation Center) programı, başarılı şirketleri ortaya çıkarmak için henüz işin başında olan girişimcilere destek olacak kaynak ve hizmetleri sağlamak üzere Amerika ve Avrupa’da uzun yıllardır uygulanıyor.

Peki Okan Üniversitesi Kuluçka Merkezi Nedir ?

Ben Okan Üniversitesi bünyesinde, 10dan fazla etkinlik düzenlemiş, bunların hiç birisinden herhangi bir kazanç elde etmemiş ve etmeyi düşünmemiş tam aksine arkadaşları ile birlikte büyük zaman ve emek harcayan  bir Okan Üniversitesi öğrencisi-ydim. Bu olaylar gerçekleşene kadar da Okan Üniversitesi bünyesinde bulunmaktan gayet mutlu olduğumu söyleyebilirim.

Lakin Kuluçka merkezi ile birlikte işler biraz sarpa sardı diyebilirim. Merkeze seçilen ilk girişim olarak başvuru tarihimizden 6 ay sonra okula çağrıldık.
Büyük vaatler, inanılmaz networking imkanları, süper yatırımcılar, maddi ve manevi destek vaadleri ile Okan üniversitesi kuluçka merkezine giren ilk girişim olduk.
Haftalar, aylar geçmeye başladı, bu sözler ile ilgili dönüşler alamaz hale geldik. Amiyane tabir ile artık kuluçka merkezi ile sidik zoruyla çalışıyor ve bize böyle böyle demiştiniz hadi yapalım dediğimizde bir durun hele modunda cevaplar alıyorduk.
Bu arada belirtmem gerekli, Rektörümüzün onayı ile okan üniversitesi kuluçka merkezi ile sözleşme imzaladık.

6 ay sonunda bizi okula çağırarak, kuluçka merkezinden vazgeçtiklerini, aslında inanır mısınız ellerinde 50 milyon lira hibe para olduğunu ve bize vermeyi düşünmedikleri için sonlandıracaklarını sert ve küstah bir şekilde ilettiler. 6 aylık emeğimiz, sözleşme ile verilen sözlerin hepsi boşa çıkarılmıştı. Karşımızda ki insanlar şu anda herhangi bir melek yatırımcının, risk sermaye şirketinin bile direk telaffuz etmekten kaçınacağı rakamı dalga geçer gibi haybeden söyleyebilir hale gelmişti.

Süreç içerisinde biz Teb – Tim Girişim Evine seçildik,  gayet güzel büyüme oranları yakaladık ve bugünde işimize devam ediyoruz. Harika bir yeni sürüm geliyor hatta araya spoiler da koyayım.

Son 2 senedir de düzenli olarak; Tubitak ‘a kendi bünyelerinden kurulmuşuz gibi Shopinstar.com hakkında bilgi vermekten çekinmiyorlar 🙂

* 31.12.2014 tarihi itibarıyla Teknoparklarda / TEKMERlerde / kuluçka merkezlerinde bulunan veya Teknogirişim Desteği ya da TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Aşamalı Desteği ile kurulan firmalar.
başlığı ile oluşturulmuş belgeye, hiç bir destekten yararlanmamıza rağmen Okan Üniversitesi -Shopinstar olarak adımızı verebiliyor ve kendi uydurdukları ciroları rahatlıkla yazabiliyorlar.

Kendim için yüksek lisans programı araştırırken, girişimcilik yüksek lisans programı açtıklarını gördüğümde eh ama artık diyerek yazma kararı verdim. Umarım tercih etmeyi düşünenler için gayet yol gösterici olur.

Unutmadan Girişimciye, yeni fikirlere destek veren çok güzel insanlar hala dünya da var. Bakınız;

http://webrazzi.com/2016/06/21/etkinlikcim-com-erhan-erkut-sina-afra-yatirim/

Girişiminiz hakkında yardımcı olabileceğimi düşündüğünüz herhangi bir konu var ise; sosyal medya hesaplarım aracılığı ile benim ile direk iletişim kurabilirsiniz. Elimden geleni yapacağımdan emin olun.

Uzun süre sonra blog yazdım, sanırım bu arayı kapatmam gerekiyor.

Teşekkürler

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: Haziran 28, 2016 in 2016

 

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: